Co warto wiedzieć o Lechii Gdańsk?

Lechia Gdańsk od kilkunastu lat jest nieprzerwanym uczestnikiem meczów w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce. W ostatnich dziewięciu sezonach tylko raz Lechiści zajmowali miejsce niższe, niż 8. w ostatecznej klasyfikacji na koniec sezonu. Można zatem wskazać, że Lechia jest drużyną stabilną, która co roku włącza się w walkę o najwyższe cele. Prezentujemy wam TOP 5 faktów o Lechii.

1. Dwa razy Puchar, dwa razy Superpuchar

Lechia Gdańsk ma stuprocentową skuteczność w meczach o Superpuchar Polski. Lechiści podchodzili do meczu o to trofeum dwukrotnie i dwa razy okazywali się lepsi od rywali. W corocznych meczach o Superpuchar występują Mistrz Polski oraz zdobywca Pucharu Polski. Lechia uczestniczyła w tych meczach ze względu na dwukrotne zdobycie Pucharu Polski. Pierwszy raz miało to miejsce w sezonie 1983/84 (wygrana z Lechem Poznań), a po raz drugi w rozgrywkach 2019/2020 (pokonanie Piasta Gliwice).

2. Historyczne osiągnięcie Flavio

Bezsprzecznie najlepszym strzelcem w ekstraklasowej historii Lechii Gdańsk jest Flavio Paixao. Portugalski atakujący zanotował dla Biało-Zielonych 81 trafień, rozgrywając 221 meczów w ich barwach. Oznacza to, że Paixao notuje trafienie średnio co 203 minuty. Wiele wskazuje na to, że licznik Portugalczyka się jeszcze nie zatrzymał i wciąż będzie on w stanie notować dodatkowe trafienia. Przez legalnych bukmacherów z najlepsibukmacherzy.pl jest uwzględniany w szerokim gronie napastników z pewnymi szansami na tytuł króla strzelców Ekstraklasy 2022.

3. Gdzie najczęściej grała Lechia?

Lechia Gdańsk to klub piłkarski mający swój początek w 1945 roku. W prawie 80-letniej historii gdańskiej drużyny tylko przez nieliczne lata Lechia była na piłkarskim dnie. Zawsze, w momencie pojawiających się kryzysów, Biało-Zieloni potrafili wyjść z nich obronną ręką i pięli się po kolejnych szczeblach rozgrywek aż do najwyższego poziomu Ekstraklasy. Lechia aż 35 sezonów w swojej historii spędziła na drugim szczeblu rozgrywkowym. 30 sezonów rozegrała na najwyższym poziomie, tzn. obecnej Ekstraklasy. Zaledwie 13 sezonów spędziła na trzecim lub niższym szczeblu.

4. Lechia w drodze po historyczny sukces

Największe ligowe osiągnięcie Lechistów to zajęcie drugiego miejsca w tabeli. W sezonie 2021/22 Lechia Gdańsk, zdaniem wielu bukmacherów, włączy się w walkę o najwyższe pozycje w zestawieniu ligowym. Eksperci dają duże szanse Biało-Zielonym w kontekście zajęcia miejsc 1-3. Za postawienie, że Lechia Gdańsk zajmie lokatę na podium można zarobić więcej niż trzykrotność postawionej kwoty. Wyższe notowania od Lechistów posiadają jedynie Lech Poznań, Pogoń Szczecin, Raków Częstochowa i Radomiak Radom.

5. Jeden z największych stadionów w Polsce

Stadion Lechii Gdańsk to nowoczesny obiekt zlokalizowany w dzielnicy Letnica. Arena została wybudowana w latach 2008-2011, a oficjalne otwarcie obiektu miało miejsce w połowie 2011 roku. Koszt budowy wyniósł ponad 220 mln €. Całkowita pojemność obiektu wynosi 43615 miejsc, w tym wszystkie są zadaszone. Pierwszy historyczny mecz na nowym stadionie miał miejsce 14 sierpnia 2011 roku pomiędzy Lechią Gdańsk a Cracovią (spotkanie zakończyło się rezultatem 1:1).

Podsumowanie

Lechia to najbardziej utytułowany klub piłkarski z Gdańska. W swojej historii Lechiści nie mają jednak najważniejszego trofeum – Mistrzostwa Polski. Czy w najbliższym sezonie, albo w przyszłych latach, uda się Biało-Zielonym zapisać w annałach Ekstraklasy? Walka z pewnością będzie emocjonująca, a ekipa z Gdańska wcale nie stoi na straconej pozycji.

5 / 5. Ocen: 2

Bukmacher

Jaki najlepszy bukmacher internetowy w Polsce oferuje graczom najwięcej korzyści? Czy STS to najlepszy bukmacher online? a może Betfan, który oferuje obstawianie bez podatku?

Zakłady bukmacherskie

Back to top button